projekty ogrodów

  • małe ogrody
  • ogrody przydomowe
  • duże ogrody przydomowe
  • ogrody na dachach
  • zieleń miejska

małe ogrody

Projekty niewielkich ogrodów, o powierzchni nie przekraczającej 200m², charakteryzują się spójną i przemyślaną kompozycją. W projekcie istotne są przede wszystkim takie elementy jak: logiczny podział przestrzeni, funkcjonalność i dbałość o detale. Bardzo istotną składową projektu, jest prawidłowy dobór gatunkowy, brane pod uwagę są przede wszystkim rośliny karłowe o powolnym wzroście, małych przyrostach rocznych oraz takie, które dobrze znoszą przycinanie.

Ogromną rolę w aranżacji małej przestrzeni pełnią elementy architektoniczne, tj. tarasy, donice, siedziska oraz przesłony, które stanowią szkielet całego założenia. Dobrze zaprojektowany nawet najmniejszy skrawek zieleni, może stać się wymarzonym własnym ogrodem.

ogrody przydomowe

Pierwsze i podstawowe pytanie, jakie zadajemy sobie rozpoczynając projektowanie ogrodu przydomowego, to kto będzie z niego korzystał. Dobrze rozplanowana przestrzeń takiego ogrodu spełni potrzeby wszystkich jej użytkowników, zapewniając miejsce do zabawy, wypoczynku, relaksu oraz spotkań w rodzinnym gronie.

Większa powierzchnia ogrodu nie ogranicza już tak doboru gatunkowego i pozwala na dużo większą różnorodność przy wyborze gatunków i odmian roślinności. Umożliwia pełniejszy kontakt z naturą, pozwalając cieszyć się feerią kolorów, kształtów oraz różnorodnością form.

duże ogrody przydomowe

Istotnym atutem w projektach dużych ogrodów przydomowych jest to, że przestrzeń nie jest ograniczeniem, bez problemu możemy zaaranżować ogród tak, aby był w pełni funkcjonalny i użytkowy, zapewniał miejsce dla czynnego jak i biernego wypoczynku. W projektach dużych ogrodów przydomowych znajdziemy zarówno rozwiązania elementów architektonicznych (wiaty, altany, domki narzędziowe, szklarnie, pergole, przesłony, place zabaw, murki oporowe, schody, donice, ścieżki, podjazdy), elementów wodnych (oczka wodne, kaskady, źródełka, fontanny, stawy, baseny), jak i użytkowych (sady, ogrody warzywne, ogrody ziołowe).

Duża przestrzeń pozwala nam również na pełne wykorzystanie różnorodności gatunków i odmian szaty roślinnej, zaczynając od drzew, poprzez krzewy, krzewinki, byliny, trawy ozdobne, pnącza czy rośliny cebulowe.

ogrody na dachach

Ogrody zaprojektowane na dachach budynków bądź na stropach garaży mają swoją specyfikę. W większości przypadków miąższość gruntu jest mała, przystosowana do nasadzeń ekstensywnych. Aby posadzić krzewy lub nieduże drzewa trzeba stosować nasypy, wyniesienia lub donice. Ograniczeniem jest również ciężar zastosowanych rozwiązań czy sposób montażu do podłoża. Jednak pomimo tylu utrudnień, stworzenie niepowtarzalnego i wyjątkowego ogrodu na dachu jest jak najbardziej możliwe.

Tego typu założenia powstają coraz częściej, szczególnie w dużych miastach. Tworzenie zielonych dachów jest świetnym rozwiązaniem na zwiększenie powierzchni terenów zieleni.

zieleń miejska

Projektowanie dużych przestrzeni zieleni miejskiej wymaga od projektanta wnikliwej analizy projektowanego terenu. Głównym celem jest, stworzenie przestrzeni, w której większość jej użytkowników znajdzie coś dla siebie, przestrzeni, w której estetyka i kompozycja idą w parze z funkcjonalnością, gdzie różnorodność gatunków nie wpływa na ich trwałość, a użyteczność nie dominuje nad atrakcyjnością.